Setkání harmonikářů Březová 2024
KAMENICKÁ PRAKIÁDA
Zájezd na muzikál TROJA
Jarní koncert v kapli Březová
Pozvánka na 3. zasedání Zastupitelstva města Březová (29.4.2024)
Náborová akce PČR KŘP KVK - Fyzické testy na nečisto DUBEN 2024
STAVĚNÍ MÁJE A PÁLENÍ ČARODEJNIC

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Výroční zpráva knihovny za rok 2023

Výroční zpráva knihovny za rok 2023

Rok 2023 v městské knihovně

Tento rok byl opět, po několika zvláštních letech, rokem normálním. V knihovně se četlo, navštěvovaly ji děti, dospělí si půjčovali knihy, setkali jsme se s různými osobnostmi a potkávali jsme se při různých kulturních či vzdělávacích akcích.

Rok 2023 jsme začínali a končili výstavou vánoční vesničky, kterou nám zapůjčuje každoročně paní Helena Šůsová.

Zajímavými osobnostmi, se kterými jste se mohli potkat v tomto roce u nás v knihovně, byli výtvarník Daniel Vydra, spisovatel a muzikant Richard Pachman, ten přiblížil žákům základní školy kostnický koncil a příběh židovské dívky Tildy za druhé světové války. Vizážistka a stylistka paní Dana Beranová opět našim ženám zprostředkovala setkání se světem módy, stylingu a vizáže.  Spisovatelka Michaela Fišarová s Miroslavem Reilem a spisovatelka Markéta Harasimová pobesedovali s dětmi o své tvorbě.

Další zajímavou aktivitou, kterou bylo možno v roce 2023 v knihovně vyzkoušet, bylo tvoření ve tmě, kde si účastníci tohoto zajímavého projektu zkusili práci s keramickou hlínou bez možnosti vnímat očima.

Ani v roce 2023 nechyběla Noc s Andersen konaná opět v červnu, který přinesl příjemné počasí, jehož jsme samozřejmě opět využili, a část našeho společného nocování jsme strávili venku v amfiteátru kulturního domu.

K akcím, bez kterých se život u nás v knihovně už neobejde, patří již tradiční Pasování čtenářů za přítomnosti pana starosty, čtenářská soutěž pro čtvrté a páté ročníky Nekoktám, čtu!, v jejímž  městském kole zvítězili nejlepší čtenáři z každého ročníku a ti nás poté reprezentovali v kole krajském.  V roce 2023 to byla Nikola Vítová a Tomáš Večerka.

Na konci dubna se v knihovně každoročně schází čarodějnice na svém sabatu, začátek května neodmyslitelně patří společnému programu KD a městské knihovny k oslavě Dne matek – promítání pro matky a dalšími lekcemi pokračoval i kurz grafologie pod vedením Ireny Michalákové.

Samostatnou kapitolou našich společných chvil v knihovně jsou vyráběcí odpoledne s Vendy Munkovou a Martou Neméthovou. V roce 2023 jsme stihli vyrábět dekoraci pro jarní, podzimní a samozřejmě i vánoční atmosféru. Ovšem novinkou tohoto roku je, že pro veliký zájem o tyto aktivity jsme kurz rozšířili o další partu šikovných rukou. Už je nás skoro 40, kdo si společně připravujeme něco hezkého na výzdobu.

Další kreativní činností, kterou se v knihovně zabýváme, jsou výtvarné dílny pod taktovkou výtvarnice a paní učitelky Pavly Křížkové. Činnost jsme zahájili v září a zde se účastníci dvakrát měsíčně seznamují s různými výtvarnými technikami a zkoušejí si je.

Prostory naší knihovny jsme „vylepšili“ výstavou loutek, které nám tady zůstaly po dnes již neexistujícím loutkařském divadelním spolku. A protože nám bylo líto, že tak nádherná stvoření leží ladem ve skříni, vytáhli jsme je na světlo a kocháme se s našimi návštěvníky jejich krásou.

Nedílnou součástí činnosti knihovny a jejich čtenářů je i každoroční účast v charitativně ekologické kampani Čas pro přírodu, kde sběrem nepotřebných mobilů ulehčíme přírodě a vydělanými finančními prostředky podpoříme Jedličkův ústav.

Během celého roku se v knihovně konala setkání, besedy, čtení a povídání s dětmi z naší školy a školek, a i v roce 2023 se v pondělí v dětském oddělení knihovny scházel čtenářský kroužek naší základní školy.

V prostorech určených k vystavování byla k vidění výstava Ing.Libora Michaláka  Humor v knižní vazbě, vernisáží jsme zahájili výstavu obrazů Ing. Zdeňky Kočické a závěr roku patřil výstavě obrazů Lenky Březinové.

Prostory Městské knihovny Březová přilákaly v roce 2023 více jak 12 tisíc návštěvníků, v tomto roce měla knihovna 337 registrovaných čtenářů, kteří si vypůjčili necelých 23 tisíc titulů. Nakoupilo se více jak 1300 nových titulů knih a audioknih, časopisů a novin za více než 320 tisíc korun. V rámci meziknihovní výpůjční služby jsme vyhověli 137 požadavkům výpůjček z jiných knihoven.

V prostorách knihovny je stále možnost odevzdávat použité baterie a knihovna se snaží držet zásad udržitelnosti a ohleduplnosti.