Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
Pozvánka na 7. jednání Zastupitelstva města Březová (30.10.2023)
31
Halloween pro děti
1 2
PAMÁTKA ZESNULÝCH 2023
3 4 5
6 7
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
8
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
9
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
10
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
11
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
12
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
13 14 15
Veletrh pracovních příležitostí v Sokolově
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
BŘEZOVSKÝ LÍSTEK 2023
26
27
Program 8. zasedání Zastupitelstva města Březová (27. 11. 2023)
28 29 30 1 2 3
Divadelní představení "Káča a peklo"
1. Adventní neděle na kamenické kapli 2023

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Keramika po slepu

Keramika po slepuO důležité pomoci

Pomáhat si navzájem je hezké. Pomáhat někomu, kdo to potřebuje víc, je správné. Myšlenka, že hendikepovaní lidé potřebují více  pomoci, přerostla v projekt Vnímám, i když nevidím, do něhož se zapojili i žáci základní umělecké školy ve výtvarném kroužku na Březové spolu s paní učitelkou Pavlou Křížkovou. Pustili se do projektu, který je zaměřen na pěstování empatie a tolerance k lidem s hendikepem a který by měl, mimo jiné, nevidomým pomáhat s poznáváním světa, jenž je pro ně vizuálně nedostupný. Součástí projektu je celá řada různých aktivit a bude zakončen velkou výstavou v Sokolově, kterou si budou moci „ prohlédnout“ i nevidomí.

Každá aktivita, má-li být přínosná, musí být promyšlená a připravená. Součástí přípravy byl v tomto případě i páteční podvečerní workshop v březovské knihově, jejíž knihovnice paní učitelce chtěly pomoct. Připravily prostory a vytvořily společně podmínky, aby několik dobrovolníků podstoupilo experiment, V jeho průběhu se účastníci stali nevidomými a za úplné tmy jednak poznávali hmatem prostorové artefakty, které vytvořili žáci výtvarného kroužku, a za úplné tmy také vlastnoručně tvořili prostorové keramické plastiky. To bylo něco zcela mimořádného – pro ty, kdo se s keramickou hlínou setkali poprvé, ale stejně i pro ty, kdo už někdy z hlíny tvořili, samozřejmě  s vizuální podporou. Spoléhat jenom na hmat bylo zvláštní a zároveň omezující. Přesto „slepé“ výtvory překvapily už v okamžiku, kdy si tvůrci navzájem poskytli možnost objekt ve tmě ohmatat, a stejně překvapily, když posléze byly odhaleny zrakům samotných tvůrců i zrakům ostatních.

Paní učitelka Křížková v průběhu večera sledovala řadu aspektů, jež je nutné zohlednit v okamžiku, kdy budou  plastiky na  zmiňované výstavě „pozorovat“ skuteční nevidomí, a hledala nápady, jak jim to usnadnit. Cílem není totiž jen možnost si dílo ohmatat – to už některá výstavní místa nevidomým umožňují, ale i vytvořit cesty, jak dílo poznat dokonaleji. K tomu by také mohlo přispět vytvoření zvukového průvodce, který bude dostupný prostřednictvím moderních technologií, například chytrého telefonu, a který povede cestu a ruce nevidomého tak, aby se s uměleckým dílem seznámil co nejpřesněji.

Současnost nabízí  mnohé vymoženosti. Jen musíme dobře poznat a pochopit, jaký je svět hendikepovaných, a porozumět jejich potřebám. Pak vybrat to, co jim opravdu pomůže. A může se stát, že když se  vhodně využijí  a  zapojí do potřebných souvislostí, budou ve výsledku sloužit jako „oči“ těm, kdo zrak postrádají. Taková pomoc, jakou připravují účastníci tohoto projektu, zaslouží velké díky.

IMG_8839.JPG

Více foto na https://www.facebook.com/mestskaknihovna.brezova.3