Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27
Zastupitelstvo města Březová - 27.5.2024
28 29 30 31
KÁCENÍ MÁJKY 2024
1 2
MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ 2024
3 4 5 6 7 8
Tools, Burger, Chilli Fest Březová 2024
9
DDS LUPÍNEK - Jak se Mette stala královnou
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21
Divadlo KAPSA Andělská Hora - Pohádka o Budulínkovi
22
Rudolecký kotlík 2024
Tradiční cykloakce "Tour de Chodovar"
23
24
Pozvánka na 5. zasedání Zastupitelstva města Březová (24.6.2024)
25 26 27 28 29 30

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Co je Krav maga?

Co je Krav maga?Cítíte se bezpečni? Někteří čtenáři si teď poklepou na čelo, co že to za otázku. Jiní nad ní mávnou rukou, protože naší bezpečností se mají zabývat jiní. Platíme přeci daně! Jen ti, kteří se osobně nebo zprostředkovaně setkali se situací, kdy bylo osobní bezpečí někoho někým narušeno, možná, zpozorní. Ale žijeme přeci v jedné z nejbezpečnějších zemí, máme bezpečnostní složky a je tu státní aparát, který má účinné nástroje k ochraně svých občanů, takže proč by nás mělo zajímat, jak vnímáme vlastní bezpečnost.

Ale na druhé straně se setkáváme pravidelně s informacemi, které narušují náš pocit, že jsme v každodenním životě prosti nebezpečí zvenku. Krádeže, přepadení, sexuální napadení. Ne vždy mohou policie, ochranka pomoci. Někdy  je  nejdůležitější spoléhat sám na sebe. Podle starého přísloví -  nejbližší pomocnou ruku najdeš na konci své paže. Jen je třeba vědět, jak na to.

     Knihovna na Březové nabídla setkání s člověkem, který tu cestu , jak na to v případě ohrožení  osobní bezpečnosti, pomohl nastínit. Pan Josef Miskolczi, který besedoval s občany Březové v podvečer 13.1 2020. Seznámil přítomné s filosofií krav maga, ale hlavně v duchu této filosofie nabídl tvrzení, že každý člověk, který se ocitl v situaci, kdy je ohrožen nebezpečím, má možnost se bránit. Zatím nepředváděl hmaty a chvaty, které  zneškodní útočníka, ale prozradil něco mnohem důležitějšího. Že každý člověk má možnost se nějak chovat, aby ohrožení předcházel, a nějak chovat, aby v akutním případě mohl zabránit újmě, nebo ji alespoň eliminovat. Jak, to už uváděl na konkrétních příkladech. Také objasnil, jak poznávat možné agresory, jak se zachovat v mezních situacích. Někdy stačí i docela málo, aby člověk  ochránil sebe nebo své blízké.

     Přítomní účastníci, kterých bohužel nebylo příliš mnoho, odcházeli z knihovny nejen obohaceni o mnoho třeba až  překvapivých, ale cenných poznatků, které se jim v životě mohou velmi hodit, ale také s pocitem, že strávili příjemné chvíle v příjemné společnosti.  Příští setkání s krav maga určitě nepropásněte.

https://www.facebook.com/mestskaknihovna.brezova.3