Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23
MČR V BIKETRIALU 2023
24
25
Pozvánka na 6. zasedání Zastupitelstva města Březová (25.9.2023)
26
Mezinárodní den seniorů "Léčba smíchem"
27 28 29 30 1

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Co je Krav maga?

Co je Krav maga?Cítíte se bezpečni? Někteří čtenáři si teď poklepou na čelo, co že to za otázku. Jiní nad ní mávnou rukou, protože naší bezpečností se mají zabývat jiní. Platíme přeci daně! Jen ti, kteří se osobně nebo zprostředkovaně setkali se situací, kdy bylo osobní bezpečí někoho někým narušeno, možná, zpozorní. Ale žijeme přeci v jedné z nejbezpečnějších zemí, máme bezpečnostní složky a je tu státní aparát, který má účinné nástroje k ochraně svých občanů, takže proč by nás mělo zajímat, jak vnímáme vlastní bezpečnost.

Ale na druhé straně se setkáváme pravidelně s informacemi, které narušují náš pocit, že jsme v každodenním životě prosti nebezpečí zvenku. Krádeže, přepadení, sexuální napadení. Ne vždy mohou policie, ochranka pomoci. Někdy  je  nejdůležitější spoléhat sám na sebe. Podle starého přísloví -  nejbližší pomocnou ruku najdeš na konci své paže. Jen je třeba vědět, jak na to.

     Knihovna na Březové nabídla setkání s člověkem, který tu cestu , jak na to v případě ohrožení  osobní bezpečnosti, pomohl nastínit. Pan Josef Miskolczi, který besedoval s občany Březové v podvečer 13.1 2020. Seznámil přítomné s filosofií krav maga, ale hlavně v duchu této filosofie nabídl tvrzení, že každý člověk, který se ocitl v situaci, kdy je ohrožen nebezpečím, má možnost se bránit. Zatím nepředváděl hmaty a chvaty, které  zneškodní útočníka, ale prozradil něco mnohem důležitějšího. Že každý člověk má možnost se nějak chovat, aby ohrožení předcházel, a nějak chovat, aby v akutním případě mohl zabránit újmě, nebo ji alespoň eliminovat. Jak, to už uváděl na konkrétních příkladech. Také objasnil, jak poznávat možné agresory, jak se zachovat v mezních situacích. Někdy stačí i docela málo, aby člověk  ochránil sebe nebo své blízké.

     Přítomní účastníci, kterých bohužel nebylo příliš mnoho, odcházeli z knihovny nejen obohaceni o mnoho třeba až  překvapivých, ale cenných poznatků, které se jim v životě mohou velmi hodit, ale také s pocitem, že strávili příjemné chvíle v příjemné společnosti.  Příští setkání s krav maga určitě nepropásněte.

https://www.facebook.com/mestskaknihovna.brezova.3