Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
Pozvánka na 3. zasedání Zastupitelstva města Březová (29.4.2024)
30
Náborová akce PČR KŘP KVK - Fyzické testy na nečisto DUBEN 2024
STAVĚNÍ MÁJE A PÁLENÍ ČARODEJNIC
1 2 3 4 5
6 7 8 9
Filmové představení ke Dni matek
10 11 12
13
SPOLUPRÁCE SE SPOLEČNOSTÍ ČEZ
14 15
ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ
16
ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ
17 18
Březovák Fest 2024
LOBEZSKÝ TYDÝT 2024
19
20 21 22 23
BŘEZOVSKÁ SENIORSKÁ DESÍTKA 2024
24 25 26
27
Zastupitelstvo města Březová - 27.5.2024
28 29 30 31
KÁCENÍ MÁJKY 2024
1 2
MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ 2024

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Město Březová > Novinky > Základní škola informuje

Základní škola informujeVážení rodiče, zákonní zástupci,

dovolte, abych hned v úvodu popřál hlavně dobré zdraví vám i vašim dětem.

Je za námi několik dnů, ve kterých jsme se dostali do zcela nových rolí a situací, na které jsme nikdo nebyli připraveni. Jak se říká, spadli jsme do toho „po hlavě“. Každý z nás se musel popasovat s různými problémy, řešit nelehké nástrahy plynoucích z opatření nouzového stavu.

Vy rodiče jste se přes noc stali učiteli a nedobrovolně zakoušíte úděl domácího vzdělávání. Dnes již můžu zodpovědně říci, na základě poznatků a vyjádření učitelů naší školy, že většina z vás se s tím vyrovnala výborně a snažíte se s dětmi pracovat tak, aby přece jen ze školního rytmu úplně nevypadly. Zvládáte to navzdory vašim dalším povinnostem – pracovním, ale i těm domácím – vařením počínaje a starostmi o další blízké členy rodiny konče…

Někteří po prvním zadání práce našimi učiteli propadli panice a zděšení. Představa několikatýdenních prázdnin se rozplynula…Nikdo z nás na počátku netušil, jak dlouho to vše bude trvat a ani nyní není žádný přesný časový údaj k dispozici. Od toho se odvíjely, a možná někdy tvrdší, přístupy pedagogů - ve snaze žáky udržet v rytmu a určitém tempu, z vidiny brzkého návratu žáků do lavic bez většího výpadku.

I učitelé se dostali do nové role – učitele na dálku, nebo spíše „kouče“ provázející proces, který vlastně nemůže ve vašich domácnostech ani moc ovlivnit. Stále hledají prostředky komunikace, které by byly co možná nejschůdnější většině z vás, vzdělávají se v nabízených online programech, které jsou teď zdarma přístupné. Z vašich reakcí upravují své požadavky, včetně množství zadávané práce. Většina z nich má doma vlastní děti, takže si plně zažívají i pozici mámy, táty a musejí také dohlížet nad jejich učením. A vzhledem k tomu, že mají děti i na jiných školách, mohou svou práci porovnat s prací zadávanou učiteli z jiných škol.

Aniž by se školy domlouvaly, najely na podobné způsoby výuky. Svou roli hraje také čas a nasbírané zkušenosti. Čas práce učitele je nyní rozdělen na přípravu práce pro žáky, na komunikaci s nimi, popř. s vámi rodiči, na studium možností, jak být co nejlépe ve spojení, v poskytování materiálu apod. Učí se. Získávají a vyhodnocují také zpětné vazby od svých kolegů, kteří zadávají úkoly i jejich dětem, protože i takoví ve škole jsou.

Vážení rodiče, chtěl bych vás ujistit a uklidnit, ať se situace vyvine jakkoliv a bude jakkoliv dlouhá, nemusíte mít obavy z toho, když něco své děti nenaučíte, když nesplníte všechny úkoly, když všemu neporozumíte…Nevadí, že děti nedostávají známky. Snad se shodneme na tom, že ale určitá míra školní práce je žádoucí. Že odvádí pozornost od strachu a obav z událostí kolem, že vyplní čas, když ho musí trávit většinou doma.

Zkusme i čas trávený doma využít pozitivně – k obyčejnému povídání, k vysvětlování, ke hrám, zapojení dětí do domácích prací nebo vyrábění roušek. Už se nám sešla spousta fotografií z jejich výroby a musím uznat, že máme šikovné rodiče a šikovné žáky. Ukažme jim, jak je právě teď vhodné využívat komunikační prostředky – k zavolání či sms babičce či dědovi nebo dalším blízkým. Buďme dětem oporou a silou vše přečkat. Tím vším se také učí…

I my jsme lidé, kteří se těší na konec této etapy, na své žáky. Určitě ale ne z důvodu sankcí za nesplněné úkoly, kvůli zkoušení nebo uniklé látce. Těšíme se, že se všichni setkáme zdraví. To je teď nejdůležitější.

Vážení rodiče, přeji vám i našim pedagogům, abychom vše zvládli. Děkuji vám za vše, co pro své děti děláte a, prosím, nebojte se s našimi učiteli komunikovat. Jsou připraveni vám odpovídat, vysvětlovat. Prosím také o jistou míru tolerance a pochopení.

 

Všem přeji hlavně zdraví, zdraví a zdraví. 

Mgr. Jiří Daneš, ředitel školy