Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
ČIŠTĚNÍ ŘEKY OHŘE 2024
6
Setkání harmonikářů Březová 2024
ČIŠTĚNÍ ŘEKY OHŘE 2024
7
ČIŠTĚNÍ ŘEKY OHŘE 2024
8 9 10 11 12 13
KAMENICKÁ PRAKIÁDA
14
15 16 17 18 19 20
Zájezd na muzikál TROJA
21
22 23 24 25 26 27 28
29
Pozvánka na 3. zasedání Zastupitelstva města Březová (29.4.2024)
30
Náborová akce PČR KŘP KVK - Fyzické testy na nečisto DUBEN 2024
STAVĚNÍ MÁJE A PÁLENÍ ČARODEJNIC
1 2 3 4 5

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Zajímavá setkání se zajímavými lidmi

Zajímavá setkání se zajímavými lidmiZajímavá setkání se zajímavými lidmi – nad zajímavými tématy

Tentokrát s grafoložkou Irenou Michalákovou nad otázkami kolem grafologie. Paní Irena Michaláková, původně knihovnice v Chebu, při návštěvě březovské knihovny 8.11.2022 vyprávěla účastníkům akce, jak si ji po třiceti letech mezi knihami tato věda sama „našla“ a jak jí změnila život, takže už ve zralém věku zasedla do školních lavic a studovala obor, který ji vynesl do společnosti uznávaných odborníků.

Co že to grafologie vlastně je? Z řeckého překladu: grapho = psaní, logos = slovo, věda. Věda, která se zabývá písmem a psaním. Vychází z předpokladu, že psaní jako jedna z dokonalých lidských dovedností odráží jedinečnost každého člověka a individualitu jeho konání. Všichni se učíme psát stejná písmenka stejně – to když nám je 6 let, a o několik málo let později už píše každý člověk zcela jedinečně. I úplný laik pozná, že písma a způsoby psaní mohou být velmi odlišné. Písmo je urovnané, roztřesené, úzké, široké, strmé, kolmé, ležaté, písmena jsou různě veliká, jsou navazována plynule, kostrbatě, odděleně, v různých úhlech, psaná v různých rovinách, řádky jsou vodorovné, rozkolísané, stránky úhledné, neupravené a kdo ví, co ještě. Znalec takových znaků pozná mnohem víc, sleduje různé části písma, vnímá mnoho detailů a hlavně ví, co z nich může vyvodit.

Pisatel totiž podle grafologů do pohybu při psaní vkládá mnoho ze svých sklonů, duševních hnutí, nálad i svého temperamentu a znalec je schopen z výsledného textu poznat mnohé o pisateli, jeho duševním stavu, povaze a i o změnách týkajících se autora písma. Může na ně upozornit, může před nimi varovat, může pomoci je korigovat, zkrátka ze způsobu psaní může přečíst mnohé i o osobě pisatele.

Grafologie je věda podpůrná a používá se v psychologii, kriminalistice, soudnictví, ale i každý jedinec se může obrátit na grafologa, pokud se chce o sobě něco dozvědět, lépe rozumět sám sobě, nebo i pomoci si v situaci duševní nepohody. Pak stačí chvíli psát, což je rozhodně nebolestivá vyšetřovací metoda.

IMG_9940.JPG

https://www.facebook.com/mestskaknihovna.brezova.3