Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23
MČR V BIKETRIALU 2023
24
25
Pozvánka na 6. zasedání Zastupitelstva města Březová (25.9.2023)
26
Mezinárodní den seniorů "Léčba smíchem"
27 28 29 30 1

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Zajímavá setkání se zajímavými lidmi

Zajímavá setkání se zajímavými lidmiZajímavá setkání se zajímavými lidmi – nad zajímavými tématy

Tentokrát s grafoložkou Irenou Michalákovou nad otázkami kolem grafologie. Paní Irena Michaláková, původně knihovnice v Chebu, při návštěvě březovské knihovny 8.11.2022 vyprávěla účastníkům akce, jak si ji po třiceti letech mezi knihami tato věda sama „našla“ a jak jí změnila život, takže už ve zralém věku zasedla do školních lavic a studovala obor, který ji vynesl do společnosti uznávaných odborníků.

Co že to grafologie vlastně je? Z řeckého překladu: grapho = psaní, logos = slovo, věda. Věda, která se zabývá písmem a psaním. Vychází z předpokladu, že psaní jako jedna z dokonalých lidských dovedností odráží jedinečnost každého člověka a individualitu jeho konání. Všichni se učíme psát stejná písmenka stejně – to když nám je 6 let, a o několik málo let později už píše každý člověk zcela jedinečně. I úplný laik pozná, že písma a způsoby psaní mohou být velmi odlišné. Písmo je urovnané, roztřesené, úzké, široké, strmé, kolmé, ležaté, písmena jsou různě veliká, jsou navazována plynule, kostrbatě, odděleně, v různých úhlech, psaná v různých rovinách, řádky jsou vodorovné, rozkolísané, stránky úhledné, neupravené a kdo ví, co ještě. Znalec takových znaků pozná mnohem víc, sleduje různé části písma, vnímá mnoho detailů a hlavně ví, co z nich může vyvodit.

Pisatel totiž podle grafologů do pohybu při psaní vkládá mnoho ze svých sklonů, duševních hnutí, nálad i svého temperamentu a znalec je schopen z výsledného textu poznat mnohé o pisateli, jeho duševním stavu, povaze a i o změnách týkajících se autora písma. Může na ně upozornit, může před nimi varovat, může pomoci je korigovat, zkrátka ze způsobu psaní může přečíst mnohé i o osobě pisatele.

Grafologie je věda podpůrná a používá se v psychologii, kriminalistice, soudnictví, ale i každý jedinec se může obrátit na grafologa, pokud se chce o sobě něco dozvědět, lépe rozumět sám sobě, nebo i pomoci si v situaci duševní nepohody. Pak stačí chvíli psát, což je rozhodně nebolestivá vyšetřovací metoda.

IMG_9940.JPG

https://www.facebook.com/mestskaknihovna.brezova.3