Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30
Pozvánka na 7. jednání Zastupitelstva města Březová (30.10.2023)
31
Halloween pro děti
1 2
PAMÁTKA ZESNULÝCH 2023
3 4 5
6 7
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
8
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
9
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
10
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
11
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
12
KRIMIFEST BŘEZOVÁ 2023
13 14 15
Veletrh pracovních příležitostí v Sokolově
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
BŘEZOVSKÝ LÍSTEK 2023
26
27 28 29 30 1 2 3
Divadelní představení "Káča a peklo"
1. Adventní neděle na kamenické kapli 2023

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Povídání o knížce Petry Šetele

Povídání o knížce Petry ŠeteleKnihovna 6.5.2022 8 hodin,

začíná další akce Městské knihovny Březová, žáků 1. tříd místní školy a dnes ještě dalšího hosta.

Ale na začátku trocha teorie.

V současnosti se často setkáváme s pojmem gramotnost. Je to schopnost orientovat se v různých oborech a situacích. To souhrnně platí o funkční gramotnosti a tu získáváme po celý život. Sociální gramotnost nám usnadňuje život mezi lidmi ve společnosti. Informační gramotnost je cestou k posilování společenské gramotnosti a pro její získávání potřebujeme i čtenářskou gramotnost.

Ve skutečnosti to není nikterak složité. Číst se učí často už předškoláci a čtenářství bývá i oblíbenou celoživotní činností. Čteme pro poučení, zábavu, získání informací, dnes skoro denně proto, abychom se spojili s jinými lidmi, ale také třeba proto, abychom mohli zprovoznit přístroj nebo se naučili obsluhovat pračku. A právě schopnost porozumět textu, vyhledat potřebné informace, použít je správně, také třeba přečíst dnes oblíbená sdělení prostřednictvím emotikonů nebo obrázků a jiných moderních způsobů není pro každého, i když zvládá přečíst slova, úplně jednoduchá.

Na setkání s prvňáky základní školy přišla Petra Šetele, také Březovačka a maminka. A navíc spisovatelka a ilustrátorka, autorka několika knih pro děti. Jednu z nich přinesla s sebou, aby začínajícím čtenářům prohloubila poznání o knihách, a zároveň jim ukázala, že čtení není jen schopnost složit písmenka ve slovo. S dětmi si povídala o vzniku knihy, jejích částech, dokonce poskytla návod, jak si každý může napsat a vytvořit vlastní knihu. A hlavně ukázala, co ještě je třeba k tomu, abych mohla říct, umím číst. Mimochodem- čtenářským dovednostem je věnována i další květnová akce knihovny, soutěž Nekoktám, čtu.

Další část besedy už byla na dětech samotných. Po poslechu jedné kapitoly v pracovních listech vyjadřovaly, jak porozuměly textu, který je zavedl na téma trochu složitější: prožívání a emoce. A prvňáci to zvládli. Domů odcházeli se splněným úkolem a dárkem. Obdivuhodné bylo i to, jak malí žáci spolupracovali a plnili úkoly s plným nasazením. Další zajímavá a hodnotná práce v knihovně. Díky všem.

více na: https://www.facebook.com/mestskaknihovna.brezova.3

IMG_7437.JPG