Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
Pozvánka na 3. zasedání Zastupitelstva města Březová (29.4.2024)
30
Náborová akce PČR KŘP KVK - Fyzické testy na nečisto DUBEN 2024
STAVĚNÍ MÁJE A PÁLENÍ ČARODEJNIC
1 2 3 4 5
6 7 8 9
Filmové představení ke Dni matek
10 11 12
13
SPOLUPRÁCE SE SPOLEČNOSTÍ ČEZ
14 15
ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ
16
ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ
17 18
Březovák Fest 2024
LOBEZSKÝ TYDÝT 2024
19
20 21 22 23
BŘEZOVSKÁ SENIORSKÁ DESÍTKA 2024
24 25 26
27
Zastupitelstvo města Březová - 27.5.2024
28 29 30 31
KÁCENÍ MÁJKY 2024
1 2
MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ 2024

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Povídání o knížce Petry Šetele

Povídání o knížce Petry ŠeteleKnihovna 6.5.2022 8 hodin,

začíná další akce Městské knihovny Březová, žáků 1. tříd místní školy a dnes ještě dalšího hosta.

Ale na začátku trocha teorie.

V současnosti se často setkáváme s pojmem gramotnost. Je to schopnost orientovat se v různých oborech a situacích. To souhrnně platí o funkční gramotnosti a tu získáváme po celý život. Sociální gramotnost nám usnadňuje život mezi lidmi ve společnosti. Informační gramotnost je cestou k posilování společenské gramotnosti a pro její získávání potřebujeme i čtenářskou gramotnost.

Ve skutečnosti to není nikterak složité. Číst se učí často už předškoláci a čtenářství bývá i oblíbenou celoživotní činností. Čteme pro poučení, zábavu, získání informací, dnes skoro denně proto, abychom se spojili s jinými lidmi, ale také třeba proto, abychom mohli zprovoznit přístroj nebo se naučili obsluhovat pračku. A právě schopnost porozumět textu, vyhledat potřebné informace, použít je správně, také třeba přečíst dnes oblíbená sdělení prostřednictvím emotikonů nebo obrázků a jiných moderních způsobů není pro každého, i když zvládá přečíst slova, úplně jednoduchá.

Na setkání s prvňáky základní školy přišla Petra Šetele, také Březovačka a maminka. A navíc spisovatelka a ilustrátorka, autorka několika knih pro děti. Jednu z nich přinesla s sebou, aby začínajícím čtenářům prohloubila poznání o knihách, a zároveň jim ukázala, že čtení není jen schopnost složit písmenka ve slovo. S dětmi si povídala o vzniku knihy, jejích částech, dokonce poskytla návod, jak si každý může napsat a vytvořit vlastní knihu. A hlavně ukázala, co ještě je třeba k tomu, abych mohla říct, umím číst. Mimochodem- čtenářským dovednostem je věnována i další květnová akce knihovny, soutěž Nekoktám, čtu.

Další část besedy už byla na dětech samotných. Po poslechu jedné kapitoly v pracovních listech vyjadřovaly, jak porozuměly textu, který je zavedl na téma trochu složitější: prožívání a emoce. A prvňáci to zvládli. Domů odcházeli se splněným úkolem a dárkem. Obdivuhodné bylo i to, jak malí žáci spolupracovali a plnili úkoly s plným nasazením. Další zajímavá a hodnotná práce v knihovně. Díky všem.

více na: https://www.facebook.com/mestskaknihovna.brezova.3

IMG_7437.JPG