Pozvánka na 3. zasedání Zastupitelstva města Březová (29.4.2024)
Náborová akce PČR KŘP KVK - Fyzické testy na nečisto DUBEN 2024
STAVĚNÍ MÁJE A PÁLENÍ ČARODEJNIC
Filmové představení ke Dni matek
SPOLUPRÁCE SE SPOLEČNOSTÍ ČEZ
ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ
ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ
Březovák Fest 2024
LOBEZSKÝ TYDÝT 2024
BŘEZOVSKÁ SENIORSKÁ DESÍTKA 2024
KÁCENÍ MÁJKY 2024
MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ 2024

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Výroční zpráva knihovny za rok 2023

Výroční zpráva knihovny za rok 2023

Rok 2023 v městské knihovně

Tento rok byl opět, po několika zvláštních letech, rokem normálním. V knihovně se četlo, navštěvovaly ji děti, dospělí si půjčovali knihy, setkali jsme se s různými osobnostmi a potkávali jsme se při různých kulturních či vzdělávacích akcích.

Rok 2023 jsme začínali a končili výstavou vánoční vesničky, kterou nám zapůjčuje každoročně paní Helena Šůsová.

Zajímavými osobnostmi, se kterými jste se mohli potkat v tomto roce u nás v knihovně, byli výtvarník Daniel Vydra, spisovatel a muzikant Richard Pachman, ten přiblížil žákům základní školy kostnický koncil a příběh židovské dívky Tildy za druhé světové války. Vizážistka a stylistka paní Dana Beranová opět našim ženám zprostředkovala setkání se světem módy, stylingu a vizáže.  Spisovatelka Michaela Fišarová s Miroslavem Reilem a spisovatelka Markéta Harasimová pobesedovali s dětmi o své tvorbě.

Další zajímavou aktivitou, kterou bylo možno v roce 2023 v knihovně vyzkoušet, bylo tvoření ve tmě, kde si účastníci tohoto zajímavého projektu zkusili práci s keramickou hlínou bez možnosti vnímat očima.

Ani v roce 2023 nechyběla Noc s Andersen konaná opět v červnu, který přinesl příjemné počasí, jehož jsme samozřejmě opět využili, a část našeho společného nocování jsme strávili venku v amfiteátru kulturního domu.

K akcím, bez kterých se život u nás v knihovně už neobejde, patří již tradiční Pasování čtenářů za přítomnosti pana starosty, čtenářská soutěž pro čtvrté a páté ročníky Nekoktám, čtu!, v jejímž  městském kole zvítězili nejlepší čtenáři z každého ročníku a ti nás poté reprezentovali v kole krajském.  V roce 2023 to byla Nikola Vítová a Tomáš Večerka.

Na konci dubna se v knihovně každoročně schází čarodějnice na svém sabatu, začátek května neodmyslitelně patří společnému programu KD a městské knihovny k oslavě Dne matek – promítání pro matky a dalšími lekcemi pokračoval i kurz grafologie pod vedením Ireny Michalákové.

Samostatnou kapitolou našich společných chvil v knihovně jsou vyráběcí odpoledne s Vendy Munkovou a Martou Neméthovou. V roce 2023 jsme stihli vyrábět dekoraci pro jarní, podzimní a samozřejmě i vánoční atmosféru. Ovšem novinkou tohoto roku je, že pro veliký zájem o tyto aktivity jsme kurz rozšířili o další partu šikovných rukou. Už je nás skoro 40, kdo si společně připravujeme něco hezkého na výzdobu.

Další kreativní činností, kterou se v knihovně zabýváme, jsou výtvarné dílny pod taktovkou výtvarnice a paní učitelky Pavly Křížkové. Činnost jsme zahájili v září a zde se účastníci dvakrát měsíčně seznamují s různými výtvarnými technikami a zkoušejí si je.

Prostory naší knihovny jsme „vylepšili“ výstavou loutek, které nám tady zůstaly po dnes již neexistujícím loutkařském divadelním spolku. A protože nám bylo líto, že tak nádherná stvoření leží ladem ve skříni, vytáhli jsme je na světlo a kocháme se s našimi návštěvníky jejich krásou.

Nedílnou součástí činnosti knihovny a jejich čtenářů je i každoroční účast v charitativně ekologické kampani Čas pro přírodu, kde sběrem nepotřebných mobilů ulehčíme přírodě a vydělanými finančními prostředky podpoříme Jedličkův ústav.

Během celého roku se v knihovně konala setkání, besedy, čtení a povídání s dětmi z naší školy a školek, a i v roce 2023 se v pondělí v dětském oddělení knihovny scházel čtenářský kroužek naší základní školy.

V prostorech určených k vystavování byla k vidění výstava Ing.Libora Michaláka  Humor v knižní vazbě, vernisáží jsme zahájili výstavu obrazů Ing. Zdeňky Kočické a závěr roku patřil výstavě obrazů Lenky Březinové.

Prostory Městské knihovny Březová přilákaly v roce 2023 více jak 12 tisíc návštěvníků, v tomto roce měla knihovna 337 registrovaných čtenářů, kteří si vypůjčili necelých 23 tisíc titulů. Nakoupilo se více jak 1300 nových titulů knih a audioknih, časopisů a novin za více než 320 tisíc korun. V rámci meziknihovní výpůjční služby jsme vyhověli 137 požadavkům výpůjček z jiných knihoven.

V prostorách knihovny je stále možnost odevzdávat použité baterie a knihovna se snaží držet zásad udržitelnosti a ohleduplnosti.