Počasí na Březové

Fultextové vyhledávání

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
25
Beseda "První pomoc" (25.2.2019)
2. zasedání Zastupitelstva města Březová
26 27 28 1 2 3
4 5
Masopust Březová 2019 (5. 3. 2019)
Přednáška "Osobní styl a image" (5.3.2019)
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23
SETKÁNÍ HARMONIKÁŘŮ (23. 3. 2019)
Zápas FK Olympie s TJ Sokol Hostouň
24
Zápas FK Olympie s TJ Olympie Hroznětín
25
3. zasedání Zastupitelstva města Březová
26 27 28 29 30 31

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Město Březová > Novinky > PENÍZE Z EMISNÍCH POVOLENEK ZPÁTKY DO REGIONŮ

PENÍZE Z EMISNÍCH POVOLENEK ZPÁTKY DO REGIONŮ



Podpořte iniciativu poslanců, senátorů a hejtmanů, kteří společně apelují na stát: Začněte urychleně řešit dopady útlumu těžby uhlí. Stačí k tomu málo – připojte se k petiční akci za záchranu sociální a ekonomické stability Karlovarského a Ústeckého kraje. V Karlovarském kraji jde především o Sokolovsko. Konkrétně v Březové  můžete od pondělí 25. března připojit svůj podpis na petiční archy na dvou místech. Tím prvním je vestibul MěÚ Březová, místem druhým je knihovna.

Vůbec poprvé v historii se spojilo 26 poslanců a senátorů ze dvou krajů napříč všemi politickými stranami, aby společně s kraji, městy i obcemi bojovali za region. Členové obou komor Parlamentu České republiky za Ústecký a Karlovarský kraj požadují společně po státu, aby urychleně zřídil transformační fond, ze kterého se bude financovat masivní restrukturalizace oblastí Mostecké a Sokolovské hnědouhelné pánve. V obou krajích totiž dojde k zániku tisíců pracovních míst v souvislosti s tlakem na omezení těžby a zpracování hnědého uhlí. K prohlášení se připojili i hejtmani Karlovarského a Ústeckého kraje, svou vůli ke spolupráci projevil i hejtman Moravskoslezského kraje.

Příčinou hrozící sociální i ekonomické destabilizace obou krajů je přechod na nízkoemisní technologie, spojený s nutností snižovat emise skleníkových plynů. Ten povede k ukončení využívání fosilních paliv o desítky let dříve, než bylo původně plánováno.

Ve společném prohlášení poslanci a senátoři Parlamentu České republiky, zvolení za Karlovarský a Ústecký kraj, poukazují na skutečnost, že zatímco okolní státy aktivně řeší důsledky přechodu na nízkoemisní technologie, aby nedošlo k sociálním ani ekonomickým otřesům a aby byla zajištěna prosperita uhelných regionů i v budoucnosti, v České republice je této problematice věnována jen okrajová pozornost.

V Ústeckém a Karlovarském kraji přitom uhelný a na něj navázaný energetický průmysl tvoří velmi významnou část ekonomiky. Jeho rychlý zánik bez náhrady zrušených pracovních míst i ekonomické výkonnosti by tak vedl k zásadní destabilizaci nejen samotných uhelných oblastí, ale obou krajů jako celku. Ty přitom už dnes patří ke strukturálně nejpostiženějším nejen v celé České republice, ale i v měřítku celé Evropské unie.

Poslanci a senátoři ve svém prohlášení společně poukazují na skutečnost, že stát získává miliardové příjmy z tohoto průmyslu, a to nejen formou běžných daní, ale také mimořádných poplatků například ve formě emisních povolenek. Podle zákonodárců je však nyní zcela nezbytné, aby se tyto prostředky začaly alespoň z části vracet zpět ve formě cílené podpory vzniku nových pracovních míst v hnědouhelných pánevních oblastech Karlovarského a Ústeckého kraje.

Spojení tak velkého počtu poslanců a senátorů napříč politickým spektrem ve dvou krajích a připojení čelních představitelů tří krajů je situací, která nemá v novodobé historii obdoby našich regionů obdoby. Jejich spolupráce bez ohledu na stranickou příslušnost je dokladem závažnosti situace, které bude Ústecký a Karlovarský kraj čelit, pokud nedojde k urychlenému a systémovému řešení útlumu těžby a zpracování hnědého uhlí ze strany státu.

Text petice:

  • nesouhlasíme s tím, že jsou ze strukturálně postižených regionů Karlovarského a Ústeckého kraje vyváděny miliardy korun prostřednictvím plateb za emisní povolenky, aniž by se vracely zpět do těchto regionů.
  • požadujeme vytvoření transformačního fondu, který bude sloužit k financování strukturálních změn v Karlovarském a Ústeckém kraji, prioritně k tvorbě nových kvalifikovaných pracovních míst v Sokolovské a Mostecké hnědouhelné pánvi a zlepšování stavu životního prostředí.
  • požadujeme, aby tento transformační fond byl naplněn finančními prostředky, které stát odčerpává formou prodeje emisních povolenek z území Karlovarského a Ústeckého kraje.
  • vyzýváme vládu ČR a příslušné orgány k zodpovědnému a prioritnímu řešení situace strukturálně postižených regionů.

leták.jpg