Pozvánka na 6. zasedání Zastupitelstva města Březová (14.11.)
Manželský čtyřúhelník tentokrát na horách
Březovský lístek 2022
BOWLINGOVÝ TURNAJ PÁRŮ (26.11.2022)
ADVENTNÍ POSEZENÍ S DECHOVÝCH ORCHESTREM BŘEZOVÁČEK
1. ADVENTNÍ NEDĚLE NA KAMENICKÉ KAPLI

Úvod > Kultura, sport, volný čas > Městská knihovna > Informace knihovny > Výroční zpráva 2020

Výroční zpráva 2020

Knihovna v roce 2020

Rok 2020 byl pro všechny z nás jiný, také v městské knihovně na Březové se rok zastavil v březnu.

V lednu jsme se ještě stihli vzdělat v oblasti sebeobrany v lekci krav magy, který vedl pan Josef Miskolczi. Další zajímavou akcí, která ještě proběhla, byl podvečerní workshop s názvem Keramika poslepu v rámci projektu Vnímám, i když nevidím. Zakladatelkou tohoto projektu je paní učitelka Pavla Křížková ze Základní umělecké školy v Sokolově a hlavní myšlenkou tohoto projektu je pěstování empatie a tolerance k lidem s hendikepem a který by měl, mimo jiné, nevidomým pomáhat s poznáváním světa, jenž je pro ně vizuálně nedostupný. Součástí projektu byla celá řada různých aktivit. V naší knihovně jsme vytvořili podmínky pro několik dobrovolníků, kteří podstoupili experiment, kdy za úplné tmy jednak poznávali hmatem prostorové artefakty, které vytvořili žáci výtvarného kroužku, a za úplné tmy také vlastnoručně tvořili prostorové keramické plastiky. „Slepé“ výtvory překvapily už v okamžiku, kdy si tvůrci navzájem poskytli možnost objekt ve tmě ohmatat, a stejně překvapily, když posléze byly odhaleny zrakům samotných tvůrců i zrakům ostatních.

V únoru přivítal v naší knihovně žáky čtvrtých třít a šesté třídy komiksový scénárista Daniel Vydra.

Místní kolo čtenářské soutěže Nekoktám, čtu! bylo poslední setkání se žáky ZŠ v knihovně roku 2020. Krajské kolo se kvůli pandemii Covid 19 již neuskutečnilo.

Setkávání s veřejností při kulturní či vzdělávací akci v roce 2020, aniž bychom tušili, bylo poslední s paní vizážistkou Danou Beranovou a to jako dárek ženám k  MDŽ tentokrát s programem nazvaným osobní styl a image.

Uzavření knihovny v jarních měsících jsme využili k revizi knih, pomáhali jsme šít roušky a pomalu jsme rušili a přesouvali již naplánované jarní akce na letní a podzimní měsíce. Těšili se na ty nové, které se plánování měli byť jen teprve dočkat, protože nikoho nenapadlo jaký dopad na společenský a kulturní život bude pandemie Covidu-19 mít.  Z akcí a setkání, o které jsme v roce 2020 přišli, je třeba připomenout veškerou spolupráci se základní školou a to akce jako Noc s Andersenem, královské pasování čtenářů, deváťáci čtou prvňákům, škola naruby, besedy a workshopy s ilustrátory a spisovateli, výtvarné soutěže, čtenářské dílny aj.

Rády nás navštěvovaly děti s mateřských školek i tato setkávání se z důvodu nařízení vlády nekonala.

Jedinou výstavou byly modely hradů a zámků březovského modeláře a gymnazisty Péti Sachera.

I přes nepříznivé podmínky a hygienická opatření navštívilo Městskou knihovnu na Březové v roce 2020 osobně či on-line více jak 12700 čtenářů a ti si vypůjčili přes 27000 titulů. Do knihovního fondu přibylo 933 nových titulů a zaznamenali jsme velký zájem o audioknihy.